O nas

Bromma Stone specjalizuje się w produkcji precyzyjnych wyrobów z granitu, marmuru, onyksu oraz konglomeratów i spieków kwarcowych. Kamienie importuje z Afryki, Indii, Chin, Szwecji, Finlandii, Brazylii, Ukrainy, Wenezueli, Włoch i Hiszpanii. W siedzibie firmy można oglądać duże płyty kamienia naturalnego, co daje lepszy pogląd na to jak będą wyglądały jako blaty kuchenne lub łazienkowe, schody, parapety, brodziki, umywalki, posadzki, okładziny ścienne oraz obudowy kominków.

 

Bromma Stone posiada najnowocześniejszy park maszynowy na Opolszczyźnie, dzięki czemu wszystko wykonywane jest na miejscu. Płyty są wycinane z brył kamienia, następnie odpowiednio obrabiane i polerowane. Wiedza, doświadczenie oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii CNC pozwalają na realizację nietypowych i trudnych zleceń. Bromma Stone to innowacyjna firma kamieniarska o rodzinnym charakterze. Dlatego każde zlecenie traktowane jest indywidualnie, bez znaczenia czy jest małe, czy duże.

Historia Bromma Stone

 

Był rok 1963, gdy niespełna 30-letni Jerzy Bromma, wykonał pierwszą kamieniarską robotę. Zrobił to w przydomowej szopie po godzinach pracy w betoniarni. – Do betoniarni przyjeżdżał kamieniarz, który kupował u nas różne resztki. On mnie zainspirował – wspomina senior rodu, dziś już tylko przechadzający się po terenie firmy.

 

Pierwszy nagrobek, a potem kolejne, powstawały metodami prób i błędów. Po roku Jerzy, wspierany przez żonę Małgorzatę był gotowy do przejścia na swoje – założył Zakład Kamieniarski Jerzy Bromma. Początki były trudne. Brakowało profesjonalnych maszyn. Aż do lat 70-tych podstawą były przeróżne samoróbki, które wymagały sporego nakładu pracy fizycznej oraz kreatywności. Maszyny powstawały w oparciu o elementy maszyn rolniczych, ciężarówek, itp. Jedynym materiałem, na którym można było wtedy pracować było lastriko (czyli beton wytworzony z mieszaniny cementu, grysu i wody). Wyrabiano z niego nie tylko nagrobki, ale też schody, parapety i posadzki.

 

Zakład kamieniarski Jerzy Bromma od początku był firmą rodzinną w pełnym tego słowa znaczeniu. Syn Edward od najmłodszych lat uczył się zawodu i pomagał swoim rodzicom, a w 1998 roku wraz z żoną Anitą dołączył do rodzinnego biznesu. Tak powstała firma Bromma Granit, zajmująca się w szczególności produkcją nagrobków. Już dwa lata później, do wciąż unowocześnianego zakładu w Kątach Opolskich doszedł nowy punkt sprzedaży przy cmentarzu w Opolu Półwsi (zamknięty w 2014 roku na rzecz nowej lokalizacji).

 

Edward, mistrz kamieniarstwa podobnie jak jego ojciec zarażał swoich synów pasją do zawodu. Tobiasz i Daniel w wakacje dorabiali w rodzinnym zakładzie. Ostatecznie Tobiasz ukończył mechatronikę na Politechnice Wrocławskiej (i podążył w tym kierunku rozwoju zawodowego), a Daniel, inżynier produkcji po Politechnice Opolskiej, dołączył do rodzinnego biznesu.

– Znałem materiał, techniki produkcji, ale też bardzo interesowały mnie nowości technologiczne, programy do projektowania. Główna część naszej pracy, czyli wyrób nagrobków, była świetnie rozwinięta i zarządzana przez ojca. Istniał natomiast ogromny potencjał rozwojowy w kamieniarstwie budowlanym – podkreśla Daniel Bromma.

 

W 2010 roku powstała osobna firma Bromma Stone. W 2011 roku firma mocno rozbudowała park maszynowy w Kątach Opolskich, który jest dziś najnowocześniejszy na Opolszczyźnie. Daniel Bromma, zapalony projektant w AutoCAD, wyspecjalizował się w sterowaniu maszyn CNC i nieustannie wprowadza do firmy innowacje techniczne. Dzięki temu Bromma Stone mogła rozwinąć produkcję bardzo precyzyjnych i pięknych wyrobów, takich jak blaty kuchenne i łazienkowe, schody, parapety, brodziki, umywalki, posadzki, okładziny oraz obłożenia kominków. – Automatyzacja pracy daje doskonałe efekty. Precyzyjne pomiary oraz specjalistyczne maszyny pozwalają na wykonanie produktów o różnych wymiarach i specyfikacjach. Coś, co jest zbyt trudne do wykonania dla innych, Bromma Stone po prostu realizuje – podkreśla.

 

W 2015 roku miało miejsce otwarcie nowoczesnego salonu sprzedaży przy ulicy Budowlanych 11b w Opolu. To ważna lokalizacja z punktu widzenia rynkowego, gdzie można zobaczyć przykładowe zastosowania kamienia naturalnego takie jak: blaty kuchenne, parapety, schody, okładziny ścienne, posadzki. Na klientów czekają też próbki materiałów – granitów, marmurów, spieki kwarcowe, konglomeraty kwarcowe.

 

Firma sukcesywnie się rozwija i zatrudnia coraz więcej pracowników. Obecnie 10 osób, z czego 9 na produkcji. Kilkuletni Synek Daniela chętnie odwiedza tatę w pracy i bardzo lubi układać i rzucać kamyczki. Wygląda na to, że wyrasta na kolejnego kamieniarza.
Na pierwszym miejscu Bromma Stone stawia jakość i zadowolenie klienta. Dlatego każde zlecenie traktowane jest indywidualnie. Bez znaczenia czy jest małe, czy duże.